Tradycją w naszym Kole stało się badanie różnych ciekawych aspektów dotyczących produkcji tak powszechnie dostępnego biotechnologicznego produktu jakim jest piwo.
Celem niniejszego projektu było zbadanie wpływu dodatku wytłoków owocowych na właściwości fizykochemiczne oraz organoleptyczne piwa pszenicznego. Wytłoki to nazwa zbiorcza na odpad przemysłu przetwórstwa owoców i warzyw, powstający w wyniku tłoczenia ww. surowców, celem otrzymania soków.
Wytworzono trzy warki: kontrolną - bez wytłoków oraz dwie próby badawcze, zawierające odpowiednio małą oraz dużą ilość wytłoków. Planowane są także badania chromatograficzne (HPLC-MS).
Nic tak nie motywuje do pracy, jak perspektywa rozwoju, którą to niosą za sobą kolejne pomysły zaangażowanych Członków Koła. Pierwszym z wyzwań z jakim grupa realizująca projekt planuje się zmierzyć to częściowa automatyzacja procesu, która pozwoli na bardziej precyzyjną kontrolę warunków.
Podjęte zostaną także badania nad izolacją i charakteryzacją dzikich szczepów drożdży, które to przyczyniają się do otrzymywania lambicu - piwa belgijskiego, co jest nie lada wyzwaniem.
W przyszłości nie omieszkamy kontynuacji badań nad wpływem unikalnych dodatków na właściwości wyprodukowanego przez nas piwa (m.in. egzotycznych papryczek Habanero, czy słonego karmelu).
Zainteresowanych zachęcamy do pozostania z nami i śledzenia aktualności, ponieważ wachlarz przepisów stale rośnie!