Ferrofluidy to nowoczesne nanomateriały, mające szereg coraz to nowszych i ciekawszych zastosowań m.in. w medycynie, analityce, konstrukcji elementów amortyzatorów, czy też czujników drgań sejsmicznych. Ciecze te charakteryzują się silnymi właściwościami magnetycznymi a w polu elektromagnetycznym ulegają polaryzacji i przemieszczeniu w zależności od kierunku działania pola magnetycznego. Ponadto możliwe jest modyfikowanie powierzchni nanocząstek magnetycznych (MNPs) różnego rodzaju grupami funkcyjnymi a przez to również i materiałem biologicznym czy pochodzenia biologicznego (białka, enzymy, przeciwciał, DNA czy analogi kwasów nukleinowych). Dlatego też bardzo obiecujące wydaje się być zastosowanie dobrze rozdyspergowanych nanocząstek magnetycznych w nowoczesnych metodach analitycznych czy diagnostycznych dedykowanych wykrywaniu analitów ważnych pod względem klinicznym. Może to bowiem stanowić bardzo ciekawą alternatywą do metod i technik wykorzystywanych w standardowych analizach.
Naszym celem było zbadanie właściwości nanocząstek magnetycznych pokrytych polimerową warstwą poli(kwasu akrylowego) oraz podjęcie próby immobilizacji przeciwciał na powierzchni badanych nanostruktur. Udało nam się immobilizować testowe białko‒ albuminę z surowicy krwi bydlęcej (BSA) metodą cross-linkingu (schemat na zdjęciu), co było sprawdzone standaryzowaną metodą Bradforda. Następnym krokiem będzie optymalizacja warunków immobilizacji, proporcji reagentów oraz finalnie immobilizacja przeciwciał na powierzchni MNPs. Tak utworzony kompleks może posłużyć w analizie oraz oczyszczaniu białek selektywnie oddziaływujących z zastosowanymi przeciwciałami.
Projekt z Grantu Rektorskiego we współpracy z ChKN Flogiston. Badania były prowadzone w Zakładzie Technologii i Biotechnologii Środków Leczniczych Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.