- Pasteryzacja mleka
Mieszaninę mleka pasteryzuje się w 85°C przez 185 minut lub w 95°C przez 203 minuty (u nas zagotowanie mleka w ok. 100°C). W celu denaturacji białek serwatki (surowicy) stosuje się wysoką obróbkę cieplną. Dzięki temu białka tworzą bardziej stabilny żel, co zapobiega oddzielaniu się wody podczas przechowywania. Obróbka wysokotemperaturowa dodatkowo zmniejsza liczbę organizmów powodujących psucie się mleka, co zapewnia lepsze środowisko do rozwoju pożądanych kultur starterowych. Jogurt pasteryzuje się przed dodaniem kultur startowych w celu zapewnienia, że pozostaną one aktywne w jogurcie po fermentacji, żeby móc działać jako probiotyk. W przypadku pasteryzacji po fermentacji, kultury zostaną dezaktywowane.
- Homogenizacja (mieszanie)
Mieszankę homogenizuje się, aby dokładnie wymieszać wszystkie składniki i poprawić konsystencję jogurtu.
- Chłodzenie mleka
Mleko jest schładzane do 42°C, aby doprowadzić jogurt do idealnej temperatury wzrostu dla kultury startowej.
- Zaszczepienie kulturami starterowymi
Kultury starterowe miesza się z ochłodzonym mlekiem. W przypadku najprostszego jogurtu stosuje się dwie kultury bakteryjne: Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Rolą kultur starterowych jest fermentacja laktozy (cukru mlecznego), w celu wytworzenia kwasu mlekowego. Wzrost kwasu mlekowego obniża pH i powoduje krzepnięcie mleka lub tworzy miękki żel charakterystyczny dla jogurtu.
Fermentacja jest to beztlenowy sposób rozkładu cukrów w celu uzyskania energii. Równanie reakcji fermentacji zachodzącej podczas produkcji jogurtu wygląda następująco:
C6H12O16 -> 3 CH3CHOHCOOH + 22,5 kcal
- Pozostaw
Mleko utrzymuje się w temperaturze 42°C, aż do osiągnięcia pH 4,5. Pozwala to na postęp fermentacji w celu utworzenia miękkiego żelu i charakterystycznego smaku jogurtu. Ten proces może potrwać kilka godzin.
- Schłodź
Jogurt schładza się do 7°C, aby zatrzymać proces fermentacji.
Ciesz się pysznym jogurtem